Novinky

Amper Savings v reportáži České televize   18.1. 2019

Břeclavská nemocnice loni ušetřila díky novým energetickým opatřením 14,6 milionu korun.

Vyhodnocení prvního roku provozu energeticky úsporného projektu v břeclavské nemocnici přilákalo na tiskovou konferenci řadu významných médií včetně ČTK a České televize.

V rámci pilotního projektu Jihomoravského kraje, který se jakožto zřizovatel právě v Břeclavi rozhodnul pro realizaci energetických služeb se zárukou (EPC), získala nemocnice dlouhodobého partnera se smluvní garancí energetických, potažmo finančních úspor. Stala se jím akciová společnost Amper Savings.

“Jedná se o desetiletý kontrakt, kterým díky rekonstrukci energetického hospodářství nemocnice smluvně garantujeme úsporu na energie a provoz ve výši 128 milionů korun, přičemž veškeré investice do realizace úsporných opatření budou postupně spláceny ze skutečně dosahovaných úspor,” uvedl předseda představenstva Amper Savings Leoš Aldorf.

Co se týče konkrétních úsporných opatření, došlo k rekonstrukci centrálního zdroje tepla, vybudování nového teplovodního zdroje pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody včetně areálových rozvodů a předávacích stanic, dále rekonstrukci vzduchotechnických zařízení pro větrání objektů a kompresorovny pro výrobu stlačeného vzduchu nebo realizaci úspor v oblasti osvětlení či spotřeby vody.

“V nemocnici vznikla i nová parní kotelna, která vyrábí páru pro sterilizaci. Ta nahradila původní parní kotle vyrobené v 80. letech. Zásadním problémem bylo, že Nemocnice Břeclav fungovala na technologii parní výroby a veškeré teplo se vyrábělo z páry. Přešli jsme na teplovodní vytápění, čímž se ušetřila největší část nákladů,“ popsal Petr Baťka, který se stal aktuálně novým ředitelem nemocnice.

"Důležitou součástí celé rekonstrukce byla také změna centrálního systému měření a regulace a zavedení energetického managementu, který bude Amper Savings poskytovat po celou dobu trvání kontraktu," sdělil technický ředitel Amper Savings Radek Vrána.

“Hned v prvním roce provozu jsme díky aktivní činnosti energetického managementu dosáhli roční úspory o téměř dva miliony korun vyšší, než je smluvně garantováno," dodal Leoš Aldorf.

Díky dosaženým výsledkům v rámci tohoto pilotního projektu se Jihomoravský kraj rozhodnul pro zavedení metody EPC i v jiných budovách, které zřizuje.

“Určitě budeme chtít pokračovat,” uvedla náměstkyně hejtmana Taťána Malá (ANO). “Hodláme využít EPC projekt i u jiných budov s ohledem na rostoucí ceny energií, už máme vytipováno 20 objektů. Je to například Nemocnice Znojmo, Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje nebo střední škola na Charbulově ulici v Brně. Týkat se to může ale i záchranky nebo sociálních zařízení,“ vyjmenovala Taťána Malá.

„Projekt energetických úspor, který je v Nemocnici Břeclav realizován společností Amper Savings, překonal veškerá naše očekávání,“ dodal ředitel nemocnice Petr Baťka.